A Magyar Nemzeti Balett Alapítvány tevékenysége
A célkitűzésnek megfelelően az Alapítvány a rendelkezésre álló teljes vagyonából, főként pályázatokon elnyert pénzekből és szponzori adományokból az alábbi tevékenységeket végzi:
a./ új bemutatók létrehozása,
b./ hazai és külföldi vendégművészek, mesterek fogadása,
c./ hazai művészek bel- és külföldi vendégszereplésének-, tanulmányutjainak szervezése, azok lebonyolítása,
d./ fiatal tehetségek támogatása,
e./ könyvek, zenei és más anyagok kiadása, felvétele, művészeti propaganda anyagok kiadása,
f./ a művészek általános kondíció-fejlesztésének, rehabilitációjuknak elősegítése,
g/ a koreográfusi műhelymunka támogatása, a koreográfus stúdió évenkénti új produkcióinak bemutatása,
h/ esetenként támogatást nyújt olyan művészek részére is, akik aktív pályafutásukat már befejezték és a támogatásra rászorulnak
Az Alapítvány a céljaival összefüggésben könyveket, időszaki szakmai folyóiratokat, lapokat és zenei kiadványokat /video, CD, minidisk, audio felvétel/ adhat ki. Az Alapítvány a Magyar Nemzeti Balett tagjainak menedzselése, szakmai fejlődése érdekében ügynöki tevékenységet végez, új bemutatókat, kiállításokat, rendezvényeket szervez és bonyolít le.
Az alapítás óta a Magyar Nemzeti Balett Alapítvány a következő főbb tevékenységeket végezte:
(a teljesség igénye nélkül):
- Kortárs Koreográfus Esteket szervezett (Ifjú Koreográfusok Estek)
- 1999 – „Szarkazmus”
- 2000 – „Millenniumi tavasz”
- 2001 – „Millenniumi nyár”
- 2002 – „Millenniumi ősz”
- 2003 – „Jubileumi Gála”
- 2004 – „Megmérettetve”
- 2005 – „Új utakon”
- 2006 – „Klasszikus alapokon”
- 2007 – „Lépésről lépésre..”
- 2008 – „X. Jubileumi előadás”
- 2010 – „Új évtized”
- 2011 – „Tovább…”
- 2012 – „Csak táncolunk…”
- 2013 – „Kortárs Koreográfusok Estje XIV.”
- 2014 – „Kortárs Koreográfusok Estje XV.”
- Önálló esteket szervezett a legsikeresebb kortárs darabokból;
- 2002 – „ Millenniumi Gála” (Várszínház)
- 2002 – „Kitörés…” (Millenáris Park)
- 2014 – „XV. Jubileumi Gálaest”
- Előadás sorozatokat szervezett klasszikus darabok részleteiből és kortárs darabokból – . „A Magyar Nemzeti Balett színei – klasszikustól a modernig” címen; helyszín:Művészetek Palotája Fesztivál Színházban (14 előadás 2006-2008 között) és Siófokon, 2009-ben, a Siófoki Tavaszi Fesztiválon.
- Menedzselte a legsikeresebb darabok vidéki és külföldi bemutatásait;A koreográfusi műhelymunka során létrejött darabok előadásra kerültek nemcsak a vidéki (Kecskemét, Győr, Tata) turnékon, hanem a Magyar Állami Operaház, a Thália Színház színpadán és egyéb, nemzetközileg ismert táncszínpadon is (Bécs, Kanada, Finnország, Portugália, Prága, Olaszország stb.).
- Menedzselte a sikeres koreográfiák nemzetközi megmérettetését:
- 2002-ben az Olaszországban (Vignaledzana) rendezett nemzetközi koreográfusi verseny első helyezettje lett Andrea P. Merlo „Lennon Suite” c. alkotása;
- 2003. nyarán a kanadai (Saint-Sauveur) nemzetközi koreográfusi versenyen lett az első helyezett Venekei Marianna „II. Fejezet” c. műve;
- Lukács András a Stúdió Együttesen kívül az elmúlt években már a Győri Balettnek, a Táncművészeti Főiskolának, és legutóbb a Bécsi Operaháznak is koreografált darabokat. Az 1999-ben készített „Eszeveszetten c. darabját 2000-ben előadták a Világsztárok az Operában gálán; a „Connection”, az „Elégia”, a „Levél Martha Grahamnek”, az „Örvény” c. koreografái pedig gyakran szerepelnek a táncszínpadok műsorain, hazánkban és külföldön egyaránt. 2005-ben Harangozó díjat kapott. A Magyar Állami Operaház felkérésére2010-ben kibővítette az „Örvény” c. darabját egyfelvonásossá.
- 2005-ben Lukács András és Andrea Paolini Merlo kortárs darabjaikkal részt vettek Stuttgartbana „Noverre Gesellschaft” Kortárs Koreográfusi esten;
- 2007-ben az AISACS „Liliana Merlo” és a Primo Ricitelli meghívta a Kortárs Koreográfusok estjén készült modern koreográfiákat Olaszországba, Teramoba, egy önálló estet biztosítva;
- 2008-ban Bajári Levente – Dario Marionelli: „Way of Words” c. koreográfiája szervezői különdíjat kapott a donyecki Balettsztárok Fesztiválján;
- 2008-ban a „Noverre Gesellschaft” 50. évfordulójára rendezett előadásra kapott meghívást Andrea Paolini Merlo (Ligeti György zenéjére készített) „Métamorphoses Nocturnes” c. darabja, amely méltán vívta ki a közönség és a kritikusok elismerését;
- 2008-ban Bajári Levente – Gergely Attila: Point c. darabja a Világsztárok Balettgála előadásán;
- 2010-ben bemutatták a Szlovák Nemzeti Színházban („Bratislava Ballet Gala” 2010) és a Miami XV. Nemzetközi Balett Fesztivál keretében Andrea Paolini Merlo – Ligeti György: „Academic Fragments” c. darabját;
- 2011. augusztus 18.-án a Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztiválon – élőzene kísérettel – került bemutatásra Nadrea Paolini Merlo – Ligeti György: „Metamorphoses Nocturnes” c. darabja;
- 2011. novemberében Bajári Levente – Dario Marionelli: „Way of Words” c. darabja Csehországban, majd 2012. januárjában a párizsi gálán is bemutatásra került, magyar táncművészek fellépésével.
- 2013.júniusában Bajári Levente-Pazár Krisztina három koreográfiájából táncfilmet forgattak Phinixben egy amerikai operatőr felkérésére. ( Way of Words, Point, Flow ); 2013. augusztusában Jakartában ( Indonézia ) léptek fel egy jótékonysági Gálaműsoron.
- 2014. Bajári Levente és Pazár Krisztina Lettországban és Rigában léptek fel nemzetközi Balett Gálán. ( Point )
- Lehetőségéhez mérten támogatta operaházi új produkciók létrejöttét (így pl. a „Sylvia”, „Az ember tragédiája”, a „Wolfgang AMADEUS Mozart”, a „Hófehérke és a hét törpe” stb. c. balettek esetében).
- Megszervezte és teljes pénzügyi lebonyolítását intézte Bartók Béla – Pártay Lilla: Concerto c. balett premierjének (A Magyar Millennium Kormánybiztos Hivatala pályázati támogatásából– 2001-2002).
- Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Állami Operaházzal Margaret Mitchell: Elfújta a szél c. regénye alapján, Antonin Dvořak zenéjének (szimfóniák és kamaraművek) felhasználásával készült, Pártay Lilla Kossuth díjas, Kiváló és Érdemes művész által koreografált 3 felvonásos balett világpremierjének közös rendezvényként való létrejöttére (Premier időpontja: 2007. március 23.-a és 24.-e). Az Alapítvány az ősbemutató létrejöttét az egyes költségek közvetlen viselésével támogatta. Megrendelte és finanszírozta a produkció (az NKA pályázati összeggel nem finanszírozott) díszleteihez szükséges anyagokat, valamint viselte azok elkészítésének bérmunka költségeit. Az Alapítvány támogatásával finanszírozott díszletek az Alapítvány tulajdonát képezik.
- Menedzselte és bonyolította a Bartók Béla-Pártay Lilla: Concerto c. egyfelvonásos balettjének a részvételét a Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon (2002. június 16).
- Szervezi, bonyolítja és lehetőségéhez mérten támogatja külföldi balettmesterek fogadását (pl. Myriam Naisy 1999, Vlagyimir Cukanov 2000, George Bodnarciuc 2002, Juhanni Teresvouri 2006).
- Támogatta a fiatal, tehetséges művészek továbbképzését (Andrea P. Merlo tanulmányútját a Laban modern táncművészeti iskolában, Londonban, 2003-ban; Szegő András kurzuson való részvételét az amerikai Dance Company (Miami) együttesénél), több esetben tanulmányi ösztöndíj fizetésével is (Kun Attila 4 hetes tanulmányútját – Madridi Ullate együttesnél 1999-ben; Bajári Levente, Bokor Zsuzsanna, szentpétervári tanulmányútját a Kirov Balettnél; Popova Aleszja , felkészülését a Don Quijote c. balett címszerepére a szentpétervári Kirov balettnél).
- Elősegítette fiatal tehetségek és balettmesterük részvételét nemzetközi fesztiválokon, balett versenyeken (pl. a XVIII. Havannai Nemzetközi Balett Fesztivál 2002.).
- Megalapította a „Premi-air” c. időszaki szakmailapot (a NKÖM 3.4.1/332/1999. szám alatt vett nyilvántartásba), amit az Alapítvány éveken keresztül ki is adott, évi 3-4 alkalommal.
- Kiadta Pásztor Vera: Az én kék madaram c. könyvét (2002-ben).
- Fotókiállítást szervezett Duo címmel a Nemzeti Táncszínházban Andrea Paolini Merlo és Papp Tibor tánc fotóiból ( 2014 május )
- Szervezte, menedzselte és bonyolította a Liszt Emlékest Pártay Lillakoreográfiáival című előadást, amely a Nemzeti Táncszínház előadásaként a Müpa Fesztiválszínházában került bemutatásra 2016. szeptember 21.-én. Az Estet a Magyar Művészeti Akadémia és az NKA támogatta.
- „Norvég-magyar balettkurzus a Magyar Táncművészeti Főiskolán” című nyertes pályázatnakköszönhetően két hétig tartó intenzív nemzetközi balettkurzust szervezett.A projektet az EGT Alapok támogatta(2017. febr. 11.-24 )
- Havas Ferenc Emlékdíj kezelését 2016.-tól az Alapítvány ösztöndíj programként magára vállalta. A Magyar Táncművészeti Egyetem tehetséges végzős hallgatóinak ítélik oda minden évben az erre kijelölt kuratórium.
2017, 2018 és 2019-ben az NKA támogatásának köszönhetően adta át.